2.4 Niezgodności w raportach sprzedaży

Jeżeli po wydruku raportu dobowego zauważyłeś, że jego kwota jest inna niż w raporcie sprzedaży – sprawdź następujące obszary:

a) Zaloguj się do Panelu Managera, przejdź do „Konfiguracja pozostałych definicji”, następnie wybierz „Ustawienia główne lokalu” i sprawdź czy masz poprawnie ustawione godziny otwarcia lokalu. Być może raport dobowy został wydrukowany poza godzinami otwarcia lokalu i uwzględnia więcej operacji niż raport sprzedaży. Porównaj dane.

b) Zaloguj się do Panelu Managera przejdź do „Raporty”, następnie „Raport sprzedaży”.

Na samym dole zwróć uwagę na liczbę paragonów i porównaj ją z liczbą na raporcie dobowym.

Większa liczbę paragonów w raporcie dobowym przeważnie oznacza zdublowanie transakcji. Możesz zweryfikować zdublowane paragony na tablecie sprzedażowym. Zaloguj się do aplikacji i przejdź do „Menu Kelnera”, następnie wybierz „Kopia wydruków”. Wydrukuj kopie paragonów w dniu, w którym znaleziono niezgodność i porównaj dane.

Zweryfikuj, czy anulowano całe zamówienia, zaznaczając opcję „Pokaż tylko anulacje rachunków”. Porównaj dane

Sprawdź, czy masz zaznaczoną opcję „Ukryj rachunki niefiskalne”. Porównaj dane.

c) Upewnij się, że w dniu wcześniejszym został wygenerowany raport dobowy. W przypadku nie wydrukowania go, cała sprzedaż z dnia poprzedniego, zostanie przeniesiona na kolejny dzień, powiększając tym samym wartość raportu dobowego.

Porównując raporty zwróć uwagę na status fiskalizacji widoczny w „Raporty” i „Raport sprzedaży”.

Status „OK” – zamówienie zostało pomyślnie zafiskalizowane

Status „n.d” – zamknięcie zamówienia bez jego fiskalizacji (np. na niefiskalną formę płatności)

Status ” ! „ – system nie otrzymał informacji zwrotnej o wydruku paragonu. W systemie Wealthon POS pojawia się wówczas prośba o weryfikację stanu zamówienia „Weryfikuj stan”. Operacje z wykrzyknikiem dotyczą działań weryfikowanych przez użytkownika (to on decyduje czy dla danej transakcji wydrukować paragon czy nie).

Jeśli paragon został poprawnie wydrukowany, a użytkownik mimo to wywoła go ponownie – wówczas dochodzi do zdublowania transakcji. Z kolei jeśli paragon nie został poprawnie wydrukowany i użytkownik nie ponowił wydruku w stanie „Weryfikuj stan” – wówczas ten paragon nie zostanie zapisany w pamięci drukarki (nie znajdzie się na raporcie dobowym), za to będzie zapisany w raporcie sprzedaży. Suma zamówień z wykrzyknikiem może być różnicą niezgodności w raporcie dobowym.